„Dědičnost je to, v co věříme, když máme inteligentní děti.“

Autor: Charlie Chaplin
Témata: , ,

Tento citát od legendárního komika Charlese Chaplina odráží nadsázku a ironii vztahující se k názorům na dědičnost a inteligenci. Chaplin nás tímto citátem rozesmívá a vyjadřuje kritiku společenských postojů k inteligenci a jejímu dědičnému charakteru.

Věta „Dědičnost je to, v co věříme“ naznačuje, že společnost někdy připisuje inteligenci nebo úspěch nějakým dědičným vlivům, jako by byla geneticky předurčená. Tato víra může vycházet z představy, že schopnosti a úspěch jsou z velké části dány rodinnými kořeny a geny.

Následující část věty „když máme inteligentní děti“ nám ukazuje, že někteří lidé mohou tuto víru o dědičnosti akceptovat, pouze když mají děti, které jsou považovány za inteligentní nebo úspěšné. Je to jakoby satirická poznámka, že dědičnost začne hrát roli až tehdy, když jsou v rodině inteligentní jedinci.

Charlie Chaplin tímto citátem připomíná, že inteligence a úspěch jsou ovlivněny mnoha faktory, nejen dědičností, a že jedinec může dosáhnout úspěchu nezávisle na svém rodinném původu. Tento citát nás pobízí k zamyšlení nad stereotypy a předsudky ohledně inteligence a upozorňuje na důležitost uznávání individuálních schopností a snahy každého jednotlivce.

Související citáty

Národy se likvidují tak, že se jim vezme paměť.
Milan Kundera

Člověk je zvíře, vyjma mimořádné chvíle.
Hippolyte Taine

Čím více kdo má ducha, tím více původních lidí objevuje; lidé prostřední nevidí rozdíly mezi lidmi.
Blaise Pascal

Trpět pro milovaného člověka je v lidském řádu určitou formou štěstí.
Francois Coppée

Při dopravních nehodách za všechno může ten, kdo zůstal naživu. Při nehodách politických je to naopak.
Gabriel Laub

Neprosíme o štěstí, jen o trochu méně bolesti.
Charles Bukowski

Je legrační jak mnoho lidí má rádo smrt, když jsi mrtvý vytváříš život.
Jimi Hendrix

Nic není cennějšího než čas, protože je cenou věčnosti.
Pierre Bonnard

I když mají někteří lidé pocit, že Adolf Hitler byl špatný, byl to velký muž a skutečný dobyvatel, jehož jméno by nikdy nemělo být zapomenuto.
Idi Amin

Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti.
Tomáš Baťa

Žádná moudrost nedokáže odstranit přirozené nedostatky. Co je nám vštípeno a vrozeno, dá se uměním zmírnit, ne však přemoci.
Seneca

Anonym: Člověk, který má svou čest. Pod svým jménem bych to nepsal.
Karel Čapek

Marxismus se skládá z mnoha principů, ale v konečném důsledky mohou být všechny vyřčené jednou větou: vzpoura je správná.
Mao Ce-tung

Mnohý člověk, boje se nouze, uchyluje se ze strachu před ní k činům, které ji nejspíše působí.
Epikúros

Ľudia premýšľajú skôr pod tlakom nutnosti ako zo skutočnej potreby.
Karel Čapek

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz