„Dobrý Bůh v kostky nehraje.“

Autor: Albert Einstein
Témata: ,

Tento citát je často používán k vyjádření myšlenky, že život není řízen náhodou, ale existuje určitý řád nebo plán za vším, co se děje. Věří se, že všechno, co se nám děje, má svůj důvod a není to jen výsledek čirého štěstí nebo nahodilosti.

Citát může být také chápán jako odkaz na to, že lidské osudy nejsou předem určeny, ale jsou ovlivňovány našimi rozhodnutími a činy. Bůh neřídí naše životy jako hráč, který by házel kostkou a rozhodoval o našem osudu, ale dává nám svobodu a odpovědnost za naše vlastní jednání.

Další možnou interpretací tohoto citátu je, že věci se nedějí náhodou, ale jsou výsledkem našeho úsilí a přípravy. Bůh nám může poskytnout příležitosti, ale záleží na nás, jak s nimi naložíme. Nemůžeme čekat, že se všechny kameny postaví dohromady samy o sobě, musíme se aktivně podílet na vytváření našeho osudu.

Celkově lze tedy citát „Dobrý Bůh v kostky nehraje“ chápat jako vyjádření víry v určitý řád a plán ve vesmíru, který není založen na náhodě, ale na rozhodnutích, činech a přípravě. Poukazuje na to, že máme možnost ovlivnit svůj osud a že naše jednání a rozhodnutí mají důležitý vliv na to, jak se naše životy vyvíjejí.

Související citáty

Člověka posuzujeme spíš podle otázek než podle odpovědí.
Voltaire

Géniové sice vytvářeli svou dobu, ale jsou odloženi do archeologických sbírek.
Jules Verne

V lásce není nic polovičatého, nic průměrného.
Oscar Wilde

Ani celá armáda těch, kteří mluví, nezmůže jednoho, který jedná.
François de La Rochefoucauld

Ze všech živočichů se jen člověk umí smát, ač k tomu vlastně má nejmíň důvodů.
Ernest Hemingway

Kdo ví, co je to zklamání, pochopí zoufalé volání: „Lásko, vrať se mi!“
Neznámý autor

Lenivý duch se spokojí s tím, co vynalezli jiní.
Lucius Annaeus Seneca

Neházej flintu do žita.
České přísloví

Pokud zanikne spravedlnost, není žádný důvod, aby lidé žili na Zemi.
Immanuel Kant

V životě nedochází k náhlým změnám ani k náhodám. Vše má svoji příčinu.
Helena Blavatská

Kdo dlouho hledí do propasti, toho propast pohltí.
Friedrich Nietzsche

Vládnout by měli ti, kdo jsou schopni vládnout nejlépe.
Aristotelés

Došlo-li už k neštěstí, jež se nedá změnit, neměli bychom si nikdy připustit myšlenku, že to mohlo být jinak, tím méně pak, že by ho bývalo bylo možno odvrátit; neboť právě to nesnesitelně vystupňuje bolest a člověk se stává tím, kdo mučí sám sebe … Avšak když jsme si je aspoň zčásti zavinili naší vlastní vinou, pak jsou opakované bolestné úvahy, jak se tomu dalo předejít, prostředkem k zmoudření a polepšení a pro budoucnost zdravým sebepokáráním … Způsobíme si tím ovšem velké trápení, jak budeme nespokojeni sami se sebou, ale člověk se nevychovává, není-li trestán.
Arthur Schopenhauer

Každá odplata bezpráví tím, že způsobíme bolest, bez účelu pro budoucnost, je pomsta, a nemůže mít jiný účel než utěšit se pohledem na cizí utrpení,
Arthur Schopenhauer

Láska by měla být sportem, omezujícím se přísně na dva jedince. Ale kolik dnešních žen a mužů ji dovede chápat jen v celém mužstvu.
Albert Einstein

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz