„Každý hluboký přírodovědec musí mít určitý náboženský cit, protože si nedovede představit, že by ony neobyčejně jemné souvislosti, které odhaluje, promýšlel poprvé sám. V nepochopitelném vesmíru se projevuje nesmírný převažující rozum.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Každý hluboký přírodovědec musí mít určitý náboženský cit, protože si nedovede představit, že by ony neobyčejně jemné souvislosti, které odhaluje, promýšlel poprvé sám. V nepochopitelném vesmíru se projevuje nesmírný převažující rozum.

Citát vyjadřuje myšlenku, že přírodovědecký výzkum a objevy mají v sobě skrytý aspekt duchovního poznání. Hluboký přírodovědec, který se věnuje zkoumání přírody a odhalování jejích souvislostí, musí mít schopnost vnímat a ocenit krásu a složitost přírody. Je to jako by byl svědkem dokonalého a harmonického designu, který nemůže pocházet pouze z náhody nebo náhodného vývoje.

Náboženský cit zde neznamená nutně spojení s konkrétní náboženskou vírou, ale spíše schopnost ocenit a respektovat něco vyššího a většího, co přesahuje lidskou mysl a chápání. Přírodovědec si uvědomuje, že neobyčejně jemné souvislosti a zákony, které odhaluje ve vesmíru, nemohly být vytvořeny pouze lidským myšlením. Je to jako by byl svědkem inteligentního plánu, který prochází celým vesmírem.

Citát také připomíná, že příroda a vesmír jsou mimořádně složité a nepochopitelné fenomény. Převažující rozum, který se projevuje ve vesmíru, představuje obrovskou inteligenci a řád, který přesahuje lidské chápání. Přírodovědec si je vědom, že i přes veškerou svou snahu a objevy bude vždycky existovat něco, co je nad jeho chápáním. Tento citát tedy vyjadřuje úctu a pokoru před nekonečným rozumem a krásou přírody.

Související citáty

Léčebné meditace je nezbytné opakovat často a s neochvějnou vírou.
Edgar Cayce

Čas je iluze.
Albert Einstein

Nic nás nepřibližuje víc k nebi než láska.
George Gordon Byron

Kdybychom mohli vidět do tajné dílny básníků, tak bychom desetkrát častěji shledali, že se hledá myšlenka k rýmu než rým k myšlence.
Arthur Schopenhauer

Duše je cestovatel, ale je to také tvůrce všech vašich zkušeností a cílů.
Jane Roberts

Nejzazším cílem Boží prozřetelnosti je uchování lidstva.
Giambattista Vico

Člověk nemůže něčeho dosáhnout, aniž by byl trochu fanatik.
Eva Perón

Jsou kupříkladu vlády, které se proti rozličným svým provinciím zcela jinak chovají, a sice tím spravedlivěji a šetrněji, čím probuzenější je národ, čím důrazněji jeví touhu po svobodě. Čím více se národ podrobuje ve všem do libovůle vlády, tím nešetrněji se s ním nakládá.
Karel Havlíček Borovský

Lékaří si myslí, kdovíjak pomohli nemocnému, když dali chorobě vhodné jméno.
Immanuel Kant

Klid v lásce je klid nepříjemný.
Molière

Dokonce i hrady z písku spadnou do moře.
Jimi Hendrix

Ze všech kytaristů, které jsem kdy slyšel, byl na elektrickou kytaru nejlepší Jimi Hendrix a JJ Cale.
Neil Young

Předmětem pohlavní touhy může být všechno.
Jean Paul Sartre

Příčina a účinek nejsou dvě tělesa, nýbrž dva postupné stavy těles.
Arthur Schopenhauer

Dějiny člověka jsou dějinami pojmů, o které postupně rozšířil své znalosti.
Antoine de Saint-Exupéry

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz