„Každý hluboký přírodovědec musí mít určitý náboženský cit, protože si nedovede představit, že by ony neobyčejně jemné souvislosti, které odhaluje, promýšlel poprvé sám. V nepochopitelném vesmíru se projevuje nesmírný převažující rozum.“

Autor: Albert Einstein
Témata:

Každý hluboký přírodovědec musí mít určitý náboženský cit, protože si nedovede představit, že by ony neobyčejně jemné souvislosti, které odhaluje, promýšlel poprvé sám. V nepochopitelném vesmíru se projevuje nesmírný převažující rozum.

Citát vyjadřuje myšlenku, že přírodovědecký výzkum a objevy mají v sobě skrytý aspekt duchovního poznání. Hluboký přírodovědec, který se věnuje zkoumání přírody a odhalování jejích souvislostí, musí mít schopnost vnímat a ocenit krásu a složitost přírody. Je to jako by byl svědkem dokonalého a harmonického designu, který nemůže pocházet pouze z náhody nebo náhodného vývoje.

Náboženský cit zde neznamená nutně spojení s konkrétní náboženskou vírou, ale spíše schopnost ocenit a respektovat něco vyššího a většího, co přesahuje lidskou mysl a chápání. Přírodovědec si uvědomuje, že neobyčejně jemné souvislosti a zákony, které odhaluje ve vesmíru, nemohly být vytvořeny pouze lidským myšlením. Je to jako by byl svědkem inteligentního plánu, který prochází celým vesmírem.

Citát také připomíná, že příroda a vesmír jsou mimořádně složité a nepochopitelné fenomény. Převažující rozum, který se projevuje ve vesmíru, představuje obrovskou inteligenci a řád, který přesahuje lidské chápání. Přírodovědec si je vědom, že i přes veškerou svou snahu a objevy bude vždycky existovat něco, co je nad jeho chápáním. Tento citát tedy vyjadřuje úctu a pokoru před nekonečným rozumem a krásou přírody.

Související citáty

K největším radostem zralého věku patří setkání se čtyřicetiletými ženami, s nimiž jsme se neoženili, když nám bylo dvacet.
Yves Montand

Vládychtivost je náruživější než všechny vášně.
Tacitus

Pokora je jediná obrana proti právoplatnému obvinění.
Charlie Chan

Důležitý komunikační prostředek vlků a lidí jsou oči. Stejně jako člověk vnímá i vlk upřený pohled do očí jako hrozbu.
Elli H. Radingerová

Vzpomínky na prožitou rozkoš jsou delší a věrnější než přítomnost.
Lucius Annaeus Seneca

Žárlivost je podobně jako zármutek jednou z emocí, které lze označit za normální.
Sigmund Freud

Ctnost mužně odolává ranám neštěstí.
Publilius Syrus z Antiochie

Kolik špatných gramatik vyšlo po dobré gramatice Dobrovského!
František Vymazal

Vyučujíce učíme se, vypravujíce pozorujeme, tvrdíce zkoumáme, ukazujíce hledáme, píšíce myslíme, čerpajíce natahujeme vodu do své studny.
Henri Frédéric Amiel

Jsme složeni z nesmrtelných atomů. V jistém slova smyslu jsme věční.
Valeriu Butulescu

Životní záhadou je fakt, že po dvou malých dortíčcích přiberete 5 kilo.
Halina Pawlowská

Jsem dítě doby, dítě nevíry a pochyb…
Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ironické filosofie produkují naléhavá díla.
Albert Camus

O mnoho miliard rublu (dle mých propočtů nejméně o 120) okradla sovětská vláda svůj lid, aby mohla vybudovat podél západní hranice od sedavého Baltu až po azurové Černé moře pro nepřítele zcela nepřístupná opevnění.
Viktor Suvorov

Nechci mluvit spisovně, chci mluvit jako dáma.
George Bernard Shaw

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz