„Celej svět už ví to dnes, že řetěz mravy nenapraví.“

Autor: Jan Werich
Témata:

Tento citát od Jana Wericha poukazuje na fakt, že svět se mění a že mravy a hodnoty, které jsou součástí naší společnosti, se také vyvíjejí. Člověk má tendenci věřit, že všechno se dá opravit, že existuje něco, co nás zachrání a napraví všechny chyby a nedostatky. Avšak Werich nám tímto citátem naznačuje, že to není tak jednoduché.

Podle tohoto citátu je řetěz mravů něco, co je těžké, ba dokonce nemožné napravit. Je to jako kruh, který se neustále točí a přináší stále stejné výsledky. Mravy jsou zakořeněny hluboko v naší společnosti a jsou ovlivněny mnoha faktory, jako jsou tradice, kultura, rodinné zázemí a výchova. Werich nám tímto citátem naznačuje, že pokud chceme změnit mravy a hodnoty ve světě, musíme začít u sebe samých.

Tento citát také poukazuje na to, že změna mravů je dlouhodobý proces. Je to něco, co nemůžeme dosáhnout přes noc, a vyžaduje to úsilí a odhodlání každého jednotlivce. Je třeba se zamyslet nad tím, jaké jsou naše vlastní hodnoty a zda jsou v souladu s tím, co bychom chtěli vidět ve světě. Pokud chceme změnit mravy ve společnosti, musíme začít tím, že se sami změníme a předvedeme ostatním příklad.

Tímto citátem Jan Werich vybízí k osobní reflexi a uvědomění si, že my sami jsme tvůrci světa, ve kterém žijeme. Pokud nejsme spokojeni s tím, jaké jsou mravy ve společnosti, je na nás, abychom je změnili. Napravování řetězu mravů není jednoduchý úkol, ale je to něco, co je nezbytné pro dosažení skutečného pokroku a harmonie ve světě.

Související citáty

Dobrota srdce okrašluje pěknou tvář.
Božena Němcová

Vše je předpovězeno, ustaveno, uspořádáno, a nám nepřísluší libovolně zasahovat do neprozkoumatelné vůle Osudu.
Fulcanelli

Nikdo není tak starý, aby nemohl beze studu doufat ještě v jeden den.
Lucius Annaeus Seneca

Činnost je silnější, než osud.
Helena Blavatská

Než jsme se naučili hrát si na život, učíme se hrát si na školu.
Valeriu Butulescu

Kdo v lásce věří na zázraky, ten je ztracen.
Erich Maria Remarque

Autor má být ve svém díle obsažen jako bůh ve vesmíru: všudypřítomný a neviditelný.
Gustave Flaubert

Na jednu kapku medu se chytí víc much než na celý sud octa.
František Saleský

Fetišem může být kterýkoliv předmět na světě.
Oldřich Eliáš

Přiznávám se, že jsem dostal k 58.narozeninám dort s modrým ptáčkem.
Václav Klaus

Nejlepším materiálem pro mystický význam posismu jsou chrámové skulptury.
Jan Kefer

Rozvod se objevuje v dějinách současně s manželstvím, nebo snad jen o několik týdnů později.
Voltaire

Sled jazyka neúměrně zveličuje skutečnosti, které jsme uvedli, neboť každé slovo zabírá na stránce textu určité místo a v mysli čtenáře určitý okamžik.
Jorge Luis Borges

Důvěra je lepidlo života, je to nejdůležitější součást efektivní komunikace.
Stephen Covey

Neocenitelná výhoda svobody není v tom, že děláme vše, co se nám uráčí a k čemu nás okolnosti svádějí, nýbrž se můžeme bez překážek a tajností přímočaře dělat to, co považujeme za správné a výhodné.
Johann Wolfgang Goethe

Témata citátů

alkohol Alláh bezmoc Bible blbec blbost blázen bohatství bolest budoucnost byrokracie bída Bůh cesta charakter chování chudoba chyby chytrost cit city citáty civilizace ctnost cíl daně demokracie diktatura diplomacie dobro dokonalost dospělost duše dítě dědičnost dějiny děs děti dětství důkaz důvěra empatie energie filmařina genialita golf herci herectví historie hlad hloupost hněv hrdost hrůza humor hřích idealismus instinkt inteligence investice jazyk Ježíš kapitalismus knihy komunikace komunismus konzum kouření kritizování krása kultura laskavost lenost lež lhaní lhostejnost lháři lid lidskost lidská práva lidské tělo lidstvo lidé literatura láska lék lékaři majetek manžel manželství matematika matky milenec minulost mládí mlčení moc modlitba morálka moudrost muži mužství mysl myšlení mír móda naděje nadšení nahota nakupování narození nebe nebezpečí nedostatek nemoc nenávist nepřátelství nepřátelé neúspěch neštěstí nouze nuda náboženství náhoda námaha nápaditost násilí obchod objevování odmítnutí odpovědnost odpočinek odvaha omyl osud otcové otroctví oči Paříž peklo peníze pesimismus pláč poctivost poezie pokrok pokrytectví pokus politici politika pomluvy pomoc ponížení porozumění pověra pravda problémy prohra prokletí prozřetelnost práce průměrnost píle předsudky překážky přemýšlení přesvědčení přetvářka přirozenost přání přátelství přátelé příroda přítel přítomnost radost reklama rodina rodiče rozum rozvaha rozvod růže samota sebedůvěra sex slova slunce slzy sláva smrt smutek smysl života smích směšnost sny sobectví soutěž současnost společnost spravedlnost srdce statečnost statistika strach strašení stáří svatba svoboda svědomí svět světlo síla sňatek tajemství taktnost temnota ticho touha trpělivost trápení umírání umění utrpení učení vegetariánství vesmír vkus vlast vlastenectví vytrvalost vzdělání vzhled vztahy válka víno víra vítězství výchova věda věk věrnost zamilovanost zapomnění zbraně zdraví zkušenost zlo změna znamení zoufalost ztráty zvířata zásady závislost úsměv úspěch úsvit útisk čas člověk řeč štěstí ženství ženy život žárlivost

Citáty a výroky slavných osobností, pořekadla, přísloví a lidová rčení

Citáty mají jedinečnou schopnost přinášet člověku mnoho hodnotných darů. Jsou to krátké, silné výroky, které obsahují moudrost, inspiraci nebo pravdy o lidském životě. Někteří lidé je považují jen za slova na papíře, ale pro mnoho z nás jsou citáty cennými průvodci na naší cestě životem.

Doporučujeme:

www.nejlepsicitaty.cz